Smart Lubrication System - centralny system smarowania

W nowoczesnych układach napędowych zamieniających ruch obrotowy na ruch liniowy, gdzie wymagana jest duża dynamika ruchu, wysoka precyzja pozycjonowania, częste zmiany kierunku ruchu oraz konieczne są długie przejazdy bardzo często wykorzystuje się listwy i koła zębate.

 

Apex Dynamics posiada w swojej ofercie listwy i koła zębate cechujące się wysoką dokładnością wykonania, co bezpośrednio wpływa na precyzję pozycjonowania, dużą żywotnością oraz możliwością pracy przy dużych prędkościach liniowych. 

Jednak, aby w pełni wykorzystać ich cechy muszą one być odpowiednio smarowane. Z naszych obserwacji wynika, że często kwestia smarowania jest przez użytkowników maszyn bagatelizowana lub też pomijana, co w konsekwencji powoduje szybsze zużycie kół i listew zębatych, a tym samym utratę wymaganej precyzji pozycjonowania.

Aby zapewnić precyzyjną pracę maszyny na długie lata Apex Dynamics stworzył centralny system smarowania – Smart Lubrication System, który samodzielnie bez konieczności angażowania operatora urządzenia zapewnia optymalne smarowanie współpracujących elementów. 

Jak to działa w przypadku smarowania listew zębatych?

Pompa smarowania otrzymując sygnał ze sterownika podaje poprzez układ przewodów smarujących i rozdzielaczy odpowiednią ilość środka smarnego do koła zębatego wykonanego z poliuretanu, a ono pozostawia cienką warstwę smaru na listwie zębatej.

Odpowiednio dobrana ilość środka smarnego oraz jego parametry zapewniają bezawaryjne przenoszenie wysokich momentów obrotowych (umożliwiają szybki start i zatrzymanie) oraz uzyskanie wysokich prędkości przejazdu, tak potrzebnych w wydajnych maszynach obróbczych takich jak przecinarki plazmowe, plotery bramowe, precyzyjne wielkogabarytowe drukarki 3D lub inne układy jedno lub wieloosiowe.

 

 

 

 

Pompa nie tylko może smarować koła i listwy zębate, ale także prowadnice liniowe, śruby kulowe i tym podobne. Duży, bo aż 400 ml zbiornik środka smarnego pozwala na jej długie i bezobsługowe działanie. Wyposażona nawet w 4 układy tłoczące, obsługuje do 16 punktów smarowania lub do 56 pod warunkiem zastosowania dystrybutorów progresywnych . 70 bar ciśnienia roboczego jest w stanie dostarczyć środek smarny, dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny, zapewniając ciągłość pracy urządzenia, aby nigdy nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu metal-metal. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym systemie automatycznego smarowania? Zajrzyj do zakładki produkty lub skontaktuj się z jednym z naszych inżynierów sprzedaży.  

 

37 lat doświadczenia
35 oddziałów na świecie
ponad 20700 zadowolonych klientów