Przekładnie kątowe to idealne rozwiązanie nie tylko tam, gdzie chcemy użyć precyzyjnej przekładni pomimo ograniczonego miejsca, to również rozszerzony zakres przełożeń, wysoka precyzja pozycjonowania oraz szerokie możliwości mocowania elementów do przekładni. Na naszej stronie, przekładnie kątowe możesz znaleźć w zakładce produkty wybierając odpowiednią opcję filtrowania.
Budowa przekładni kątowych
Budowę kątowych przekładni planetarnych najprościej można opisać jako połączenie sekcji planetarnej (dokładnie takiej samej jak w wersji prostej) ze stopniem kątowym, czyli przekładnią stożkową. W wyniku tego połączenia wał wejściowy przekładni (od silnika) jest prostopadły do wału wyjściowego (do maszyny). Dzięki takiemu rozwiązaniu można skrócić całkowitą długość zespołu napędowego, która jest czasem trudna do zmieszczenia w urządzeniu. Przesunięcie silnika dzięki stopniowi kątowemu poza oś wału wyjściowego przekładni, skraca jej wymiar i pozwala na montaż w ciasnych przestrzeniach.
Rys. 1. Przekrój przekładni ADR. Widoczna sekcja kątowa z tuleją zaciskową do mocowania silnika oraz sekcja planetarna wraz z flanszą przyłączeniową dla elementów wykonawczych
Obydwie sekcje przekładni (planetarna i stożkowa) zamknięte są w jednym, zwartym i sztywnym korpusie. Wypełniony jest on specjalnym smarem, który zapewnia całkowicie bezobsługową eksploatację. Przekładnie kątowe przenoszą tak samo wysokie siły osiowe i promieniowe na wałach wyjściowych przekładni jak wersje proste. Maksymalne obroty silnika i przekładni nie są ograniczone, a dzięki zastosowaniu kątowej sekcji przekładni, możliwe zostało 2 krotne zwiększenie dostępnych przełożeń, wynoszące teraz i=200.
Niestandardowy przykład wykorzystania przekładni kątowych
Wykorzystanie stopnia kątowego pozwala zwiększyć zakres przełożeń dostępnych dla przekładni 1 stopniowych w porównaniu do ich prostych odpowiedników. Dla przykładu przekładnia prosta serii AF dysponuje przełożeniami w zakresie od 3 do 10, podczas gdy seria AFR posiada zakres od 3 do 20. Gdy potrzebujemy dobrać przełożenie i=20, w przekładni prostej musimy wybrać wersję dwustopniową, a w przekładni kątowej AFR, przełożenie to zrealizujemy z wykorzystaniem jednego stopnia planet.
Jest to bardzo ważna informacja dla aplikacji wykorzystujących kilka przekładni spiętych razem lub tam, gdzie potrzeba wysokiej dokładności pozycjonowania. Za przykład niech posłuży ramię przenośnika wyposażonego w jeden silnik i obsługujący dwie przekładnie w ramieniu manipulatora lub stół obrotowy o dużej średnicy: np. 4000 mm.
Najdokładniejsza przekładnia planetarna kątowa serii AFR o zredukowanym luzie kątowym P0 dysponuje luzem mniejszym lub równym 2 arcmin. Podczas gdy odpowiednik w wersji prostej z racji konieczności wykorzystania dwóch stopni planet dla luzu P0 uzyskamy luz kątowy mniejszy lub równy od 3 arcmin. W aplikacjach, gdzie gra rozgrywa się o wysokie dokładności, taka różnica ma znaczenie. Szczególnie w przypadku pracy dwóch przekładni w tandemie.
Do specjalnych aplikacji, pracujących w trybie ciągłym proponujemy wybrać rodzinę precyzyjnych przekładni kątowych o zębach skośnych. Wykonana ze stali nierdzewnej seria AFXR, która wymiarami odpowiada bliźniaczej serii AFR, posiada kilka zmian konstrukcyjnych, które pozwalają jej na pracę w trybie ciągłym. Dzięki nierdzewnej obudowie oraz uszczelnieniu spełniającemu warunki klasy IP65 może pracować w najtrudniejszych warunkach. Temperatura otoczenia może wahać się od -10 do +90 stopni Celsjusza, a przekładnia cechować się będzie wysoką żywotnością w warunkach ciągłej pracy.
Jaką przekładnie wybrać do mojej aplikacji?
Podsumowując przekładnie kątowe Apex Dynamics występują w kilku różnych seriach. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednieniego urządzenia.
Dostępnych jest kilka różnych serii przekładni kątowych, gdzie występuje wiele możliwych kombinacji wyboru. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze przekładni lub masz wątpliowści, którą z nich zastosować w swojej aplikacji zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami - chętnie pomożemy dopasować odpowiedni komponent, który będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim zadania.