Montaż listew zębatych a dokładność pozycjonowania

Napęd z wykorzystaniem koła zębatego i listwy zębatej jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, przy realizowaniu przesuwu liniowego w różnych kierunkach. W zależności od przeznaczenia maszyny, zakłada się teoretyczną dokładności pozycjonowania, która np. w przypadku obrabiarek CNC, umożliwia odpowiednio precyzyjne wykonanie elementu. 

 

Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę, projektując aplikację wykorzystującą listwę zębatą? 

 

Jedną ze składowych oszacowania dokładności pozycjonowania układu jest wzięcie pod uwagę błędów wynikających z natury montażu oraz z dokładności wykonania listew. Przy założeniu, iż bieżnia została złożona w poprawny sposób sprawdźmy:

 

  • Dokładność pozycjonowania na listwie, podaną przez producenta w formie błędu pozycjonowania na całej długości listwy - „Total pitch error”.
  • „Total pitch error” przeciw-zębatki, stosowanej przy łączeniu listew zębatych w przypadku bieżni złożonych z dwóch i większej liczby listew (podany przez producenta). Błąd ten należy pomnożyć przez ilość połączeń między listwami zębatymi. 
     

Sumaryczny, teoretyczny błąd pozycjonowania można więc oszacować sumując powyższe składowe jak na podanym przykładzie:

 

 

 

W celu zminimalizowania błędu należałoby więc np. rozpatrzeć użycie mniejszej ilości listew.

 

  • Kolejnym istotnym czynniki wpływającym na dokładność pozycjonowania jest temperatura otoczenia w jakiej pracują listwy. Według badań zmiana temperatury otoczenia o 1 stopień Celsjusza może zmienić długość listwy, o nominalnej długości 1m, o ~ 12 mikrometrów. 

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej listwy zębatej, skontaktuj się z naszymi inżynierami. 

Więcej o listwach zębatych Apex znajdziesz: 

https://www.apexdyna.pl/produkty/listwy-i-kola-zebate/listwy-i-kola-zebate

37 lat doświadczenia
35 oddziałów na świecie
ponad 20700 zadowolonych klientów