Curvic plate - doskonałe połączenie zębnika i przekładni

W odpowiedzi na potrzeby projektantów aplikacji wymagających wysokiej precyzji, takich jak robotyka, wycinarki laserowe i sprzęt wiertniczy, stworzyliśmy i opatentowaliśmy rozwiązanie o nazwie „Curvic Plate”. Dzięki niemu możemy zapewnić jeszcze większą elastyczność i bezluzowy montaż.

Podczas projektowania napędu liniowego z zębatką, zębnik często stanowi ograniczenie. Ponieważ otwory montażowe przekładni mają znormalizowaną średnicę, wybór odpowiednich zębów zębnika jest często ograniczony. Projektant decyduje jakie parametry wybrać: mniejsze, aby zęby nie blokowały otworów montażowych, lub większe, aby śruby mieściły się wewnątrz zębnika. Jednakże, pomiędzy tymi wartościami istnieje interesujący wybór pod kątem możliwości sprzęgania, wytrzymałości i dokładności. 

Pierwotne rozwiązanie zakładało stały montaż fabryczny zębnika. Zębnik i przekładnia są dostarczane jako pojedynczy element ze stałym montażem fabrycznym, co ma tę wadę, że kompletny zespół musi zostać wymieniony, gdy zębnik się zużyje lub gdy zachodzi potrzeba zmiany specyfikacji. Dzięki opatentowanemu rozwiązaniu "Curvic plate" to już przeszłość. 

 

 

Opatentowane rozwiązanie Curvic plate składa się z dwóch części: płyty przymocowanej do przekładni i samego zębnika. Pasują one do siebie idealnie i eliminują luzy dzięki zastosowaniu sprzęgła krzywkowego. Pozwala to na zamontowanie zębnika na kołnierzu przekładni bez ograniczania liczby zębów (na przykład średnica okręgu, na którym rozmieszczone są otwory do montażu śrub Ø63 mm i średnica podziałowa zębnika Ø63,6 mm).

 

Cechy "Curvic plate": 

• Maksymalna swoboda w wyborze liczby zębów

• Możliwość przenoszenia wysokich momentów obrotowych

• Montaż bez luzów

• Samocentrujące i regulowane dzięki zębom wypukłym i wklęsłym

• Dostępność każdego przełożenia, dowolnej dokładności, każdego modułu i liczby zębów w krótkim czasie

• Możliwość wymiany koła zębatego lub przekładni

• Kompatybilność z każdą przekładnią z kołnierzem ISO9409 (Robot flange), taką jak serie Apex Dynamics PD, AD i AH

• Zintegrowane także z serią AP

 

 

Curvic plate jest hartowany powierzchniowo, podwójnie szlifowany, dostępny z zębami prostymi i skośnymi, od modułu 2 do 10 i zawsze w klasie jakości DIN4 / tolerancja grubości zęba e24. W zakładce produktowej można znaleźć wszystkie dostępne opcje oraz dane techniczne, w tym tolerancje rozmiaru, kształtu, położenia, chropowatości i twardości.

Możliwości i montaż Curvic plate przedstawione zostały w filmie: 

 

 

Jeśli masz dodatkowe pytania skonsultuj się z naszymi Inżynierami sprzedaży. 

 

Powiązane artykuły:

Wybijanie się wpustów

 

Za materiały dziękujemy Apex Dynamic BV. 
https://www.apexdyna.nl/en/news/high-precision-curvic-plate-pinions

37 lat doświadczenia
35 oddziałów na świecie
ponad 20700 zadowolonych klientów